Yazılım Danışmanlık ve SEO Hizmeti

SEO Hizmeti Nedir?

SEO Arama Motorlarının Çalışma Yöntemleri

Web sitemizde kullandığımız görsellerin, arka plan renklerinin, arka plan resimlerinin arama motorları için hiçbir değeri yoktur. Arama motorları sayfalarımızın kod bölümüne bakmaktadır. Arama motorlarının robotları sayfalarımızın kodlarında gezinir ve sayfalarımız hakkında bilgi toplar. Arama motorları da bu toplanan bilgilere göre listelemeler yapar.

Örneğin logomuzu sitemize resim olarak eklediğimizde, kod bölümünde de bu nesnenin bir logo olduğunu, logonun da kime ya da hangi firmaya ait olduğunu net bir şekilde belirtmemiz gerekir. Elbette sadece logo değil, sitemizde kullandığımız tüm görseller için bunu yapmamız en doğru olan yoldur. Bu tarz düzenlemeler yaptığımızda arama motoru robotları sayfalarımızın bilgilerini bizim belirttiğimiz şekilde indeksler.

Sonuç olarak arama motorları, sayfalarımızın kod ve metin bölümleri ile ilgilenirler.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Bir web sayfası yaparken, konu içerisinde bahsettiğimiz alt konuları ve ana konu başlığını önem sırasına göre daha ön planda ya da arka planda gösteririz. Aynı yaklaşımı kod bölümünde de kullanarak arama motoru robotlarına, sayfamızda ki konuların, başlıkların önem sırasını belirtiriz.

Arama motoru optimizasyonu, görsel olarak ön plana çıkarttığımız ya da arka planda bıraktığımız nesneleri kod bölümünde aynı şekilde tanımlamamız ve arama motoru robotlarına bunu anlatabilmemizdir.

Arama Motorlarının İndekslemesi

Bir web sitesi için indeksleme önemlidir. Herhangi bir web sitesini incelediğimiz de, arama motorları ilgili siteye ait ulaşabildiği her sayfayı indeksler. Bu indeksleme sayesinde, internet kullanıcılarının arama sonuçlarında gösterilecek sayfalar/sonuçlar belirlenir.

Biz, bazı sayfalarımızın indekslenmesini ya da indekslenmemesini isteyebiliriz.

Örneğin: Özel olarak tanımlanmış kullanıcıların, giriş yaptığı bir kullanıcı giriş ekranının indekslenmesini engelleyebiliriz.

Optimizasyon çalışmasında, arama sonuçlarında görünecek ya da görünmeyecek sayfaları da robotlara belirtmemiz gerekir.

Anahtar Kelimeler

Arama motorları, sayfalarımızı indekslediklerinde, sayfa içerisinde kullandığımız metinler bizim sitemizin ve ilgili sayfanın anahtar kelimeleri haline gelir. Daha önce bahsettiğimiz önem sırasına göre de anahtar kelimelerimizi robotlar tarafından değerlendirir.

Sayfalarımızda kullanacağımız metinlerin (link ya da açıklama metni), itinayla seçilmesi, arama sonuçlarında kullanıcının hedefine en hızlı şekilde ulaşabilmesi için çok önemlidir.

Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Çalışması Yeterli Mi?

Arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanın en önemli aşamalarından birisi optimizasyondur ama optimizasyon çalışması, sitemizin üst sıralara çıkmasını garanti etmez, üst sıralara çıkması için gerekli düzenlemeleri yapar.

Optimizasyon çalışması bir defa yapılır ve biter şeklinde bir yaklaşım düşünülemez. İçeriği sıkça güncellenen bir web sitesinde yeni eklenen içeriklerinde arama motorlarının algılayabileceği şekilde düzenlenmiş olması gerekir.

Önemli olan bir başka aşama ise, sitemizin sosyal medya, reklam vb. araçlarla tanıtılması, site ziyaretçi trafiğinin artırılmasıdır. Bu sayede sitemiz popüler olmaya ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmaya başlar.

Yazılım Danışmanlık

Nam accumsan erat eu diam efficitur, sit amet posuere tortor euismod. Integer sed nisi turpis. Proin at ligula in justo euismod aliquam sit amet non enim. Aenean ac sem non eros luctus scelerisque. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Sed odio mauris, ullamcorper sit amet efficitur non, pretium id metus. Nunc quis varius turpis, ut laoreet arcu. Suspendisse sed varius sapien, a ornare dolor. In hac habitasse platea dictumst. Praesent tempus consectetur porta. Sed viverra condimentum est ut rutrum. Aenean viverra, odio nec ullamcorper consequat, tellus dolor facilisis quam, eu fringilla lacus enim condimentum dolor. Aenean eu ornare felis, aliquet viverra diam.

Duis ut sem ut arcu posuere suscipit. In ornare elementum tortor id fermentum. Integer eget porta lectus. Vivamus porttitor id tellus a eleifend. Ut sit amet ipsum eu lectus porta semper. Nulla quis erat placerat, lacinia tellus a, varius est. Maecenas fringilla eu massa vel finibus. Curabitur purus ex, varius ut justo sed, elementum consequat turpis. Sed condimentum posuere nisl eu imperdiet. Nulla nec magna quis nunc rhoncus sodales. Mauris vulputate purus feugiat tempus feugiat. Integer eget nisl sit amet massa condimentum maximus. Ut viverra odio vitae mi molestie placerat. In aliquet arcu vitae nisl eleifend, hendrerit blandit elit sollicitudin.